Harmonizační lehátko

Pokud se přestanu cítit dobře je dobré něco ve svém životě změnit; změna je život. Dlouho jsem si myslel, že nepříjemnosti, které nás občas – někdy dokonce často navštěvují, přicházejí náhodně. Už si to nemyslím. Jsou důsledkem dlouhodobé stagnace našeho myšlení, mluvení a jednání. Ale to by bylo na dlouhé povídání, takže se vrátím k tomu, co jsem chtěl původně oznámit harmonické veřejnosti: Přesto, že jsem skončil s výrobou harmonizačních lehátek, dokázal jsem je nahradit výrobou harmonizačních sedátek. Ale protože jsem nepracující důchodce, předávám jejich výrobu do místa nedaleko Jindřichova Hradce. Účasten zůstanu v roli odborného poradce a dokud si nevytvoří vlastní webové stránky, i dočasného rozcestníka pro případné zájemce o tento „hudební nástroj“.

Rámy se strunami zůstaly stejné jako u lehátek, ale jsou o něco delší. Tím se zvukové možnosti rozšířily až do oblasti kontraoktávy a tón G1 vás pěkně rozvibruje. Druhé zlepšení – sedátko se dá rozložit na několik dílů, přináší snadnější transport a vejde se na zadní sedačku běžného automobilu.

První, nejjednodušší prototyp k ověření konstrukce a zvukových vlastností už je hotov a dokonce prodán. Další dva vzorky, daleko sofistikovanější, se právě vyrábí (březen 2021). Tóny 2×15 strun na rámech budou u duochordu C/c/c1 a G1/G/g. Další možnosti jsou 30 strun monochord, popřípadě v kombinaci s pentatonickou stupnicí v rozsahu D – a

Na prvních fotografiích byl prototyp, další fotky přidáme po dokončení druhých dvou kusů nulté série. Pandemie znemožnila cestování mezi okresy, takže následující dvě sedátka nejdou smontovat; rámy jsou u mne v Příbrami a sedátka u následníka u J.H. Ale v květnu by mohly být hotové a k vyzkoušení.

Toť úmysl, ale v současné době může být za pár dní všechno jinak. Uvidíme…!

Váš Karel Václav Hanzík a Míra Neuman


19. 4. 2021

Pár dní uplynulo a všechno je jinak – sedátko je v základní podobě na světě. Jeho uvedení na trh by se dalo propagovat asi takto:

Máte potíže s harmonizačním lehátkem? Je těžké a nemůžete s ním pohnout? Zabírá vám v bytě moc místa? Musíte ho obkládat nafukovacími matracemi, protože neposední senioři a malé děti z něho padají, otloukají si obličeje a lámou okončetiny? Nelze si ho v autě převést na chalupu? Rádi byste si ho vzali na dovolenou a na břehu moře si harmonizováním turistů změnili stav svých chabých finančních okrajů na skvělé finanční prostředky? Vaše noční můry jsou minulostí!!! Vyměňte lehátko za sedátko! Bude navíc vhodné i jako součást vybavení moderního obývacího pokoje a po doplnění kvalitním polštářkem v něm můžete trávit chvíle podnikatelského snění.

HARSED je tu pro vás!!!

Sedátko je na fotografiích v sestaveném stavu a dá se rozložit na dva díly. Rám při transportu může zůstat v opěrce zad. Rozměry po rozložení jsou:

Rozměry v cm A B C váha kg
Spodní díl 70 64 56 4
Opěrka 124 54 17 9,5
Rám se strunami 116 50 6 3,5

Materiálem se stal multiplex 18 mm, což jsou vrstvené dýhy obdivuhodné pevnosti. Mořeno a lakováno nejkvalitnějším podlahovým lakem. Sklon opěrky je možné nastavit do dvou poloh. Tóny v rámu jsou:

2× G1 4× G 8× g 00 9× c 5× C

Rám se strunami je samostatnou součástí sedátka a je možné ho zaměnit za jiný s rozdílným laděním – pokud si další pořídíte. Seznámení s provozem nějaký čas trvá a vyskytne-li se později potřeba tónů jiných, není problém je výměnou strun na rámu změnit. V teplotně stabilním prostření není téměř nutné rám dolaďovat, přesto je součástí sedátka chromatická ladička. Vzhledem k délce strun je ladění velmi jemné a nemělo by nikomu činit žádné potíže.

Tolik první zpráva o současném stavu věcí. Z vývojového oddělení pronikly kusé zprávy o připravovaných vylepšeních – proslýchá se, že bude v dohledné době možnost rozeznít struny uživatelem bez asistence druhé osoby. Taktéž hledáme externího spolupracovníka na zaškolení pro ty, kterým nestačí jen necílevědomé chaotické brnkání.

Další aktualizace budou následovat v dohledné době.