Harmonizační lehátko

Jedním z velmi zvláštních nástrojů, který jsem úspěšně vyráběl je hudebně masážní lehátko. Kamarád se o něm vyjádřil poeticky: „Je to zařízení, na které ulehneš a druhý, tobě milý člověk brnká na struny natažené pod stolem, jenž rozechví stůl, tvoje kosti a nakonec srdce. Tím Tě zharmonizuje tak, že se radostí počuráš.“

Vždy mě blaží, když stůl někomu předvádím a sleduji, jak se mu pak těžko vstává a přemýšlí, že by si ho taky pořídil. Škoda, že už je pro mne pozdě na vyzkoušení jeho erotické síly – ženy naň snadno uléhají a když už leží naznak, automaticky zavřou oči a nedávají takový pozor. Většinou je stůl opatřen souborem strun laděných v tónu G a souzní se stejným bodem v ženě. Ale to není jeho pravý smysl. Pořizují si ho pracovníci masážního umění v salonech se zaměřením na masáže reflexní, bezkontaktní a jiné. A v noci je lehátko volné a kdo ví…

Ale teď vážně; v naprosté většině dosavadní vyrobené stoly fungují v zařízeních pro děti s kombinovaným postižením (kombinace hlubokého mentálního postižení a významných vad hybnosti), doprovázených smyslovým postižení, či jinak handicapované. Tónové vibrace dokáží uvolnit tělesné i duševní bloky a navodí atmosféru klidu. Lví podíl na výsledku má i osobnost terapeuta a jeho schopnost vcítění do problémů klienta. Na pomyslném žebříčků uživatelů je pro mne na první příčli paní Dana Pšeničková z Českých Budějovic (dana.psenickova@seznam.cz), která má s lehátkem již letité zkušenosti.

Standardně má harmonizační lehátko rozměry 195×70 cm a výšku podle objednávky; obvykle 45 – 85 cm. Vyrobeno je z masivní hevey, což je neobyčejně pevná a tvarově stálá deska. Na povrchovou úpravu je použit tvrdý olej. Nohy jsou jednoduše odnímatelné kvůli snadnějšímu transportu. Změnou délky nohou je možno použít lehátko jako masážní (75 – 85cm), nebo s příslušnou matrací jako postel (45cm).

Do lehátka je možno zasunout každé strany jeden rám z hliníkových profilů kombinovaných s tvrdým dřevem. Maximální počet strun na každém rámu je 44. Možné ladění je:

  • monochord G – g
  • duochord C – c – c1 / g – G
  • akordy Dur/moll v kvintovém kruhu. F – C – G – D – A – E – H
  • diatonická stupnice C – c1

Diatonickou stupnici je možné přidat k monochordu nebo duochordu s menším počtem strun. Ladění je možné výměnou strun kdykoliv změnit.

Struny jsou kytarové (menzura 650mm) a baskytarové (menzura 850mm) a jsou běžně dostupné v obchodní síti.

Cena lehátek z hevey je v základním provedení 16 600,–Kč,

Cena každého rámu je 15 800,–Kč.